Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  February 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Zabezpieczenia stosowane przy kredytach

Banki oczywiście w jak najlepszy sposób do czego obliguje ich prawo chcą zabezpieczać udzielane na rynku pieniądze. Wynika to zarówno z uwarunkowań prawnych, jak też z konkretnej działalności banków. Niektóre z nich znacznie lepsze oferty kierują na rynek działalności gospodarczej, gdy inne skupiają się na kliencie indywidualnym. Jednak przy określonych, wysokich kwotach nie ma możliwości, by nie były zastosowane określone zabezpieczenia, tak udzielanych na rynku kwot i sum pieniędzy. Inna w tym względzie jest oczywiście perspektywa klienta, a inna banku, co można streścić tak, iż bank chce jak największych możliwych gwarancji, a klient zawsze pragnie je minimalizować. Z punktu, więc widzenia banku najbardziej korzystnymi kredytami są te zabezpieczane na hipotece danej nieruchomości na jaką, czy tej na rzecz której zaciągany jest kredyt. Wynika to z tego, iż wierzytelność w ten sposób skonstruowana ma bardzo silne zabezpieczenia prawne, które dają spore opcje pożytkowania się z tego typu zabezpieczenia. W związku z tym na polskim rynku niewątpliwie jednym z bardziej popularnych kredytów jest ten udzielany na mieszkania, szczególnie iż w wielu przypadkach jego dotyczących można dodatkowo liczyć na gwarancje ze strony rządu państwa. Na pewno, jednak równie silnym zabezpieczeniem od czasu ustanowienia prawa zastawu są wszelkiego rodzaju części majątku, który jest ruchomy.

W tym przypadku możemy się spotkać na przykład z kredytem samochodowym, ale nie tylko, czyli zastawem może być dzieło sztuki lub inny wartościowy przedmiot. Bank w tym przypadku może pozostawić taką rzecz w rozporządzaniu przez klienta, co jest częściej stosowane, ale oczywiście sprzedawana rzecz będzie obciążona na podstawie prawa o zastawie. Z drugiej strony bank może, także na czas spłaty przejąć taką rzecz w swoje posiadanie. Natomiast najsłabiej zabezpieczone są wszelkiego rodzaju kredyty gotówkowe, gdzie jedynym zabezpieczeniem jest tytuł egzekucyjny wystawiany przez bank oraz oczywiście dochody uzyskiwane w przyszłości przez danego klienta.

Leave a Reply