Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  February 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Wpływ światowej koniunktury na inwestycje

Niestety, jak pisało wielu specjalistów nie tylko z zakresu ekonomii, ale także socjologii, choć tych raczej bardziej alternatywnie patrzących na rzeczywistość ekonomiczną kryzys jaki miał nastąpić wydarzył się, a jego skutki nadal możemy obserwować w gospodarce światowej. Niestety ma on wpływ nie tylko, jak to było na początku na określone instytucje finansowe, które często nie podejmowały dobrych decyzji na rynku, ale także na gospodarki wielu krajów, jak obecnie europejskich. Jak na razie nie zauważa się jakiś znaczących skutków, które dotknęły by Polskę, ale niestety nie wiadomo w jakim kierunku się te tendencje potoczą. Na pewno, jednak trzeba zdać sobie sprawę, iż w znaczącym stopniu to, co możemy obserwować wpłynęło na inwestycje na różnego rodzaju rynkach, a zwłaszcza finansowych. Oczywiście w tym względzie obserwować możemy po prostu liczne spadki aktywów w różnych instrumentach finansowych, czyli począwszy od ty wydawać by się mogło bezpiecznych, jak obligacje różnych państwa, a skończywszy nawet na papierach dłużnych włącznie z Polską. W związku z tym, zwłaszcza te drobne inwestycje w znacznie większym stopniu powinniśmy lokować w bardziej bezpiecznych instrumentach jakimi są lokaty. Akurat w tym względzie w odróżnieniu od wielu innych krajów nasze restrykcyjne podejście do prawa bankowego sprawia, iż nasze banki na tle wielu krajów są w dość bezpiecznej sytuacji. Nie ma znacznego zagrożenia bankructwami w związku z czym ludzie nie wyciągają masowo pieniędzy do działo się w innych krajach Europy Zachodniej. Jednak na pewno zdawać sobie trzeba sprawę również z tego, że także te większe inwestycje w różne, zwłaszcza rozwijające się kraje w znacznym stopniu będą ograniczone.

Po pierwsze wynika to z faktu, że kłopoty przeżywają kraje, które są posiadaczami większych kwot pieniędzy, które były reinwestowane na innych rynkach. Po drugie, także inwestorzy w postaci prywatnych firm, czy korporacji, ale nawet inwestorzy prywatni znacznie mniej chętnie decydują się na podejmowanie jakiś ruchów na rynku.

3 Odpowiedzi do Wpływ światowej koniunktury na inwestycje

 • Rospy says:

  Nieustannie mnie fascynuje gospodarka. Jak bardzo to są złożone procesy. Jak wiele czynników wpływa na produkcję, popyt na wewnętrznym rynku.

 • Wlak says:

  Typowy przykład połączonych naczyń. Bardzo wiele zależności.

 • Jonny says:

  Niby tak, ale też wiele zależy od rzadu, jest on w stanie skutecznie pobudzić lub ostudzić gospodarkę.