Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  April 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Waluty

47Każdy kraj ma swoją walutę, my w Polsce mamy złotówki. Niektóre kraje, np. część krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej posiada wspólną walutę, czyli euro. Także w Polsce planowane jest wprowadzenie euro, jednak nie zapowiada się na to w najbliższych latach. Więc pozostaniemy przez kilka najbliższych lat przy złotówce, które jest bieżącą walutą tylko i wyłącznie w naszym kraju. Nasza złotówka jak na razie trzyma się na swoim miejscu i jest cały czas wykorzystywana.

Także taka waluta jest z wyodrębnienia i działania profesjonalnej klasyfikacji pieniężnej. Możemy zauważyć, że jednak takich walutę na prawdę bardzo dużo, a każda jest inna. Niegdyś każdy kraj miał Inną walutę. To znacznie utrudniało handel zagraniczny. Jednak wprowadzenie euro, które jest przewidywane w ciągu najbliższych lat z pewnością znacznie uprości handel zagraniczny, szczególnie z naszymi głównymi partnerami handlowymi, którzy są w Unii Europejskiej oraz posługują się także wspólną walutą jaką jest właśnie euro. Euro więc z pewnością naszemu krajowi pomoże.

Leave a Reply