Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  March 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Sytuacja ekonomiczna na świecie

W danej chwili możemy obserwować na świecie dekoniunkturę, która trwa już długi czas, a oczywiście rozpoczęła się od pęknięcia tak zwanej bańki spekulacyjnej w Stanach Zjednoczonych. Mimo takich przewidywań wielu, nawet socjologów piszących o tej tematyce, niestety nie zostały w tym względzie podjęte działania, które miałyby na celu uchronienie wielu instytucji finansowych przed zadłużaniem się, a co za tym idzie niewypłacalnością. Niestety również wiele gospodarek świata opierało się na koncepcji finansowania zobowiązań poprzez zaciąganie długu. W związku z tym również one przeżywają na rynku kryzys. W tej chwili, jeśli idzie o ekonomiczne perspektywy to zdecydowanie straciła na znaczeniu Europa Wschodnia, która jeszcze niedawno dzięki sporym wzrostom gospodarczym miała pozytywne perspektywy rozwoju, a co za tym idzie mogła przyciągać inwestorów. Obecnie inwestowanie w tego typu rynki raczej może mieć w założeniu jedynie osiąganie zysków w co najmniej średniej skali czasowej, czyli po wyjściu tych krajów z fazy spadku wzrostu.

Na pewno, jednak spore nadziej można kierować w tym względzie w stosunku do takich krajów, jak Kanada, której restrykcyjna polityka, a także nowo otworzone perspektywy związane ze złożami naturalnymi mogą dawać nadzieje na spore zwroty z inwestycji, zwłaszcza w tamtejsze firmy nawet w krótkiej perspektywie czasu. Podobnie jest na pewno z dwoma najbardziej ludnymi gospodarkami świata, czyli Indiami i Chinami, gdzie rozwój, zwłaszcza dużych miast, a także uwarunkowań ekonomicznych dotyczących wolnego rynku daje spore perspektywy jakie można wiązać z nimi. W takim samym przypadku można zapatrywać się na kraje Dalekiego Wschodu, choć jak na razie w znacznie mniejszym zakresie, gdyż są to państwa w znacznym stopniu uzależnione od dwóch wyżej wspomnianych i na etapie rozwoju mogą przeżywać jeszcze spore wahania. Niedocenianym też krajem, który jednak w coraz większym zakresie dobrze radzi sobie na rynku światowym jest Rosja, która czerpie potężne profity ze złóż naturalnych, a co za tym idzie zwłaszcza duże firmy mają coraz większe perspektywy.

Leave a Reply