Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  March 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Rozsądne zaciąganie zobowiązań w postaci kredytów

Gdy zaciągamy jakiekolwiek zobowiązanie na rynku finansowym powinniśmy w szczególnie uważnym sposób przyglądać się ofertom jakie możemy spotkać na rynku. Należy, bowiem zrozumieć, że pożyczanie środków finansowych można porównać w dość prosty sposób do kupowania na rynku produktów. W tym względzie możemy, więc produkt jakim są pieniądze kupić tanio, ale także drogo. W bardziej bezpiecznej firmie i w takiej, która niemal nie daje żadnym gwarancji. W związku z tym na pewno powinniśmy starać się wymierzyć te dwie opcje, czyli bezpieczeństwo danej instytucji oraz cenę jaką oferuje w postaci oprocentowania jakie będziemy musieli dopłacić w czasie spłaty danego kredytu. Na pewno nie powinniśmy ulegać emocjom, ale starć się w określony sposób analizować oferty jakie przedstawiają na rynku banki. Gdy, bowiem uda nam się pozyskać pieniądze taniej znacznie łatwiej będzie nam spłacić mniejsze w tym przypadku raty.

Wszelkie informacje o danych finansowych banków możemy znaleźć zarówno w prasie branżowej, jak i oczywiście w Internecie. W ten sposób jesteśmy w stanie wybierać na rynku znacznie lepsze produkty, a zatem nie powinniśmy być przywiązani do jednego banku w takiej sytuacji, choć najczęściej bank, w którym jesteśmy stałym klientem najczęściej zaoferuje nam najlepsze warunki. Na pewno powinniśmy, także unikać wysoko oprocentowanych kredytów w rachunkach bieżących, czy też na kartach kredytowych. Szczególnie, gdy wiemy, że pokrycie tak zaciągniętych zobowiązań może być dl nas trudne. Na pewno w takim przypadku zyskujemy to, że możemy korzystać z pieniędzy z kredytu bez zbędnych formalności, ale z drugiej strony oczywiście obarczani jesteśmy w tym względzie znacznie większymi kosztami obsługi. Nie zawsze będzie to dla nas opłacalne, zwłaszcza przy większych kwotach takiego rodzaju zapożyczania się. W takiej sytuacji znacznie taniej kredyt uzyskamy po prostu składając odpowiedni wniosek, a bardzo często w okresach na przykład świątecznych będziemy, także mogli skorzystać z preferencyjnych warunków oferowanych przez banki.

Leave a Reply