Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  February 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Różnice między kredytem a pożyczką

Na rynku finansowym mamy oczywiście do czynienia z wieloma rodzajami produktów, które oferowane są zarówno przez banki, jak i instytucje finansowe. Jednak wiele produktów na pierwszy rzut oka wydaje się nam bardzo podobne, choć z punktu widzenia zarówno rynku, jak i prawa polskiego różnice w tym przypadku są znaczne. Na pewno w tym względzie dotyczy to oczywiście kredytu i pożyczki. Pewne zawirowania w tym temacie powstają na pewno, dlatego iż potocznie praktycznie każdy zaciągnięty dług nazywamy pożyczką. Jednak, jeśli idzie o kredyt to w tym względzie prawo bankowe, które go dotyczy jest jasne, czyli udzielać mogą go jedynie banki. W związku z tym żadne inne instytucje finansowe na rynku nawet, jeśli w reklamie piszą o kredycie nie są w stanie go udzielać, chyba że są jedynie pośrednikami działającymi na rzecz banku. Warto to wiedzieć, gdyż oczywiście pożyczanie bez żadnego pośrednictwa może okazać się z naszej strony jako klientów znacznie tańszą opcją, gdyż oczywiście w takim przypadku możemy nie musieć płacić prowizji albo zapłacić ją w znacznie mniejszym wymiarze. W związku z tym powinniśmy, także dokładnie sprawdzać to w jaki sposób skonstruowana jest dana umowa na kredyt, czyli jakie koszty na nas narzuca, jeśli idzie nie tylko o odsetki, ale łączną kwotę do spłaty. W tym względzie warto wiedzieć, że w przypadku specyficznych na rynku kredytów gotówkowych takie koszty mogą być dołączane do łącznej sumy do spłaty, a co zatem idzie często nie jest łatwo zauważyć tego rodzaju dodatkowe kwoty.

Kredyty gotówkowe są o tyle wyjątkowe, że w ich przypadku nie musi być zachowana tak zwana celowość przyznawania go, czyli określenie konkretnego celu na jaki pieniądze są pożyczane. Z drugiej strony sumy pożyczane są najczęściej znacznie mniejsze, ale także rodzaje zabezpieczeń są zminimalizowane. Natomiast, jeśli idzie o pożyczkę to udzielić ją może każdy kto posiada jakieś pieniądze i może to być, także osoba fizyczna. Dodatkowo kredyt jest obciążony tak zwanym podatkiem Belki, a pożyczka podatkiem dochodowym.