Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  March 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Polskie uwarunkowania ekonomiczne w globalnym świecie

Obserwując to, co dzieje się w światowej gospodarce w postaci dekoniunktury oczywiście zastanawiamy się nad tym na ile te procesy wpłyną na sytuację w naszym kraju. Na pewno trzeba zdać sobie sprawę, że Polska w niewielki stopniu jest uzależniona od gospodarki jako całości, ale w znacznym stopniu jedynie od Europy, choć i tak w pewnym zakresie, gdyż należy zauważyć, iż możemy obserwować bardzo silny popyt wewnętrzny, który jest jednym z motorów napędowych gospodarki. W związku z tym nawet lekkie załamanie w pewnych krajach nie jest w stanie do końca doprowadzić polskiego rynku do poważnego kryzysu. W tym względzie na pewno najważniejsza jest gospodarka niemiecka, gdzie trafia większy procent naszego eksportu. Jednak trudno sobie wyobrazić jakiś poważny wstrząs w najbardziej stabilnej i trzeciej co do wielkości gospodarce świata.

Nawet niewielkie wstrząsy nie powinny wpłynąć na wysokość wymiany handlowej, gdyż znacznie szybciej firmy w tym kraju zrezygnują z usług znacznie bardziej oddalonych kontrahentów. Szczególnie, że polskie produkty spełniają odpowiednie, dość wysokie standardy jakości, a jednocześnie ze względu zarówno na niskie koszty pracy, jak i na osłabiający się złoty nie powinny stanowić problemu, jeśli idzie o ich zakup. W tym względzie, zaś zarobki firm, zwłaszcza przy możliwości zastosowania przez wiele z nich efektu skali nie powinny spać. W znacznie gorszej sytuacji na pewno znaleźć się może sytuacja makroekonomiczna. Na przykład bezrobocie, które oczywiście może wzrosnąć gdy firmy nie zdecydują się na zatrudnianie nowych pracowników odkładając takie decyzje w przyszłość. W tym względzie, jednak nie powinno to wpłynąć właśnie na popyt wewnętrzny, który powinien utrzymywać się na podobnym poziomie, co jednocześnie nie wpłynie, także w znaczny stopniu na obniżenie tempa wzrostu gospodarczego. Na pewno trzeba jednak myśleć o problemach jakie niesie polityka, która w swojej sferze nie jest w stanie poradzić sobie z cięciem kosztów związanych z nazbyt rozbudowaną administracją, która pochłania olbrzymie pieniądze budżetu państwa.

Leave a Reply