Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  March 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Oszczędzanie na własną emeryturę

Gdy jesteśmy młodzi oczywiście w minimalnym stopniu zastanawiamy się nad tym, by oszczędzać na emeryturę. Nie jest to zresztą dziwne podejście i generalnie jednym z czynników jakie na nie wpływają jest to w jaki sposób zbudowany jest obecny system emerytalny, w którym to poprzez pracę osiągamy, przynajmniej w naszym mniemaniu prawo do emerytury. Jednak jest to złudne przekonanie, gdyż oczywiście my zarabiamy na osoby, które w danym momencie naszej pracy biorą emeryturę. Natomiast na naszą emeryturę będą dopiero pracowały osoby w przyszłości. W związku z tym tak naprawdę w takim systemie niezwykle trudno określić jest jakiej emerytury możemy się w przyszłości spodziewać. W związku z tym właściwie sami powinniśmy podjąć decyzję o tym, kumulować jakieś środki na swoją przyszłość, gdyż w przeciwnym przypadku może okazać się, że niestety na emeryturze w stosunku do okresu aktywności zawodowej nasz poziom życia znacznie się obniży. Oczywiście takiej decyzji nie musimy podejmować w wieku dwudziestu lat, ale generalnie najlepszym okresem do tego są wczesne lata po momencie rozpoczęcia aktywności zawodowej. W takie sytuacji, bowiem okres oszczędzania przez nas środków finansowych będzie znacznie dłuższy. Jednak w tym względzie wszystko powinno zależeć od wysokości naszych dochodów, ale także od tego w jaki sposób antycypujemy nasze przyszłe możliwości finansowe, czyli dochody jakie możemy uzyskiwać.

Odkładanie, jednak nawet niewielkich kwot może okazać się w tym względzie dla nas całkiem korzystne, gdyż długoterminowe inwestycje nawet w bezpieczne na rynku instrumenty finansowe jest najczęściej korzystne w perspektywie całego takiego okresu. W tym przypadku, jednak nie zawsze powinniśmy wybierać oczywiste rozwiązania. Niestety, jeśli idzie o tak zwany trzeci filar, na którym mamy gromadzić środki na naszą emeryturę to nie jest on wcale najkorzystniejszy w trym względzie na rynku. Zwłaszcza ze względu na duże, stałe prowizje jakie będziemy musieli w tych instytucjach i za ich produkty uiszczać.