Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  February 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Kryzys współczesnej ekonomii

Gdy patrzymy na obecną gospodarkę światową oraz wydarzenia, które możemy w niej obserwować zapewne wielu specjalistów, którzy wieszczyło taką sytuację stwierdza pod nosem, a nie mówiłem. Jednak dodatkowo bardzo łatwo zauważyć, iż niestety w obecnej sytuacji można w pewnym stopniu wieszczyć kres pewnych teorii, które są standardem współczesnej ekonomii. W tym względzie na pewno dotyczyć to może dwóch koncepcji opartych na różnym podejściu do rynku. Jedna oczywiście to koncepcja monetarystyczna, która okazuje się niestety całkowicie niedostosowana do możliwości jakie posiadają różnego rodzaju instytucje finansowe na rynkach światowych. Jest to raczej teoria dobra na czasy, gdy państwa mogły panować niepodzielnie na rynkach finansowych. W obecnej sytuacji niestety wiele krajów nawet bardzo silnych gospodarczo nie jest w stanie odpowiednio reagować, choćby na ataki spekulacyjne, co niestety widać w wielu krajach europejskich. Z drugiej strony, tak samo nie sprawdza się pompowanie środków finansowych w popyt poprzez instytucje rządowe, co jest druga najpoważniejszą, a przeciwstawną pierwszej, koncepcją działania na rynku przez organy władzy danego państwa. W tym przypadku okazuje się, że niestety w pewnym momencie, gdy następuje załamanie gospodarki nie da się utrzymać wysokiego popytu, a z drugiej strony znacznymi obciążeniami są koszty obsługi administracji, która zajmuje się dystrybucją środków finansowych na rynku.

W związku z tym powoli należy zastanawiać się nad tym, czy właściwie w globalnym świecie nieograniczonych praktycznie przepływów kapitałowych nie jest konieczne stworzenie nowych koncepcji, które znacznie lepiej będą przystosowane do warunków, jakie możemy obserwować. W przeciwnym razie może okazać się, że kolejne kryzysy finansowe będą standardem, jaki możemy obserwować w światowej gospodarce. W tym względzie wydawać się może, że ważnym czynnikiem, jaki musi być w coraz większym stopniu uwzględniany w teoriach ekonomicznych jest nieracjonalne, a polityczne działanie władzy, czy też możliwości wpływania na rynki przez korporacje, czy nawet potężnych, prywatnych inwestorów.