Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  March 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Kredyt mieszkaniowy i preferencje w jego przyznawaniu

Patrząc na rynek nieruchomości oraz na sytuację na rynkach światowych oczywiście ciężko spodziewać się, by w jakiś znaczący sposób zwiększyła się ilość oddawanych do użytku mieszkań, czy domów. Z drugiej strony zdecydowanie w tym względzie trudniej będzie uzyskać kredyt na taki cel. Natomiast same ceny prędzej, czy później będą musiały w dość znaczny sposób spaść. W tym względzie oczywiście nie wiadomo, czy jest to korzystne rozwiązanie, ale na pewno dla osób, które mają odpowiednie dochody, czy zabezpieczenia może być to szansa na pozyskanie nie tylko mieszkania, ale też kredytu na ten cel znacznie taniej. Jednak wymagania stawiane przez banki na pewno znacznie trudniej będzie spełnić. Wprawdzie wkłada własny znów w wielu bankach jest wymagany w minimalnym zakresie, a promocyjne oferty w tym względzie przy odpowiednich dochodach rezygnują z takiej formy zabezpieczenia to jednak na pewno wielu klientom uzyskanie kredytu w wielu bankach jest bardzo trudne właśnie ze względu na podniesienie progów ryzyka. Jednak na pewno wiele osób nadal może korzystać z pomocy ze strony rządu w postaci preferencyjnych warunków na jakie taki kredyt może być udzielony, choć oczywiście i tą kwestię warto przemyśleć. Na pewno takie preferencje mogą dotyczyć jedynie małżeństw, ale dodatkowo w tym przypadku warto zastanowić się, czy na pewno z naszej perspektywy jest to korzystne rozwiązanie.

Po pierwsze, bowiem preferencja dotyczy tylko pierwszych ośmiu lat okresu kredytowania, czyli jeśli będziemy brali kredyt na dłuższy okres od pewnego momentu państwo nie będzie już pokrywało części kwoty raty. Dodatkowo owo dofinansowanie dotyczy jedynie takich lokali, które metrażem nie przekraczają siedemdziesięciu metrów, a co za tym idzie, gdy decydujemy się na lokal, czy też dom większy tylko to tej jego wielkości będziemy korzystali z dopłaty. W związku z tym w wielu przypadkach na rynku możemy skorzystać ze znacznie lepszych ofert kredytów stosowanych przez banki, czy też zwłaszcza tych oferowanych w porozumieniu z konkretnymi developerami.