Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  February 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Kredyt mieszkaniowy, czyli podejmowanie życiowej decyzji

Koszty jaką niosą ze sobą zakupy na rynku nieruchomości sprawiają, że niewiele jest osób, które są w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania, czy tez domu za gotówkę. W takiej sytuacji oczywiście takie osoby starają się pozyskanie środków na własne lokum w inny sposób. W tym względzie na pewno najpopularniejszą formą jest kredyt mieszkaniowy. Niestety, jak każdy rodzaj tego produktu na rynku polskim nie należy on do tanich. W związku z tym zanim podejmiemy decyzję o zaciągnięciu, zwłaszcza tak długoterminowego kredytu powinniśmy dobrze się zastanowić. Po pierwsze ważne, czy w przyszłości mamy jakiekolwiek szanse na to, ze nasze dochody w perspektywie czasu są w stanie rosnąć, czyli czy zobowiązania kredytowe będziemy w stanie spłacać szybciej. W takiej sytuacji oczywiście możemy znacznie pewniej podejmować się brania kredytu na mieszkanie.

W przeciwnym razie powinniśmy oczywiście zdecydować się na odczekanie z taką decyzją, zwłaszcza jeśli wzięcie kredytu mieszkaniowego z naszej strony będzie miało przez bardzo wiele lat wiązać się z wyrzeczeniami oraz znacznym obciążeniem naszego budżetu. W takiej sytuacji może okazać się, że w przyszłości osiągniemy w krótkim czasie środki finansowe, które znacznie łatwiej pozwolą nam na uzyskanie własnego lokum. Oczywiście dodatkowo zabezpieczamy się na sytuację, gdybyśmy wpadli w trudności finansowe, co oczywiście przy bardzo dużym obciążeniu budżetu najprędzej doprowadzi do tego, że nie będziemy w stanie go spłacać. Tak samo zresztą powinniśmy zastanawiać się w każdym takim przypadku nad wszelkiego typu perspektywami jakie daje nam nasza praca. Warto brać pod uwagę, iż w sytuacji, gdy będziemy mogli liczyć na jakieś podwyżki znacznie łatwiej w przyszłości przyjdzie nam spłacać taki kredyt. Ważne jest, także aby nasze miejsce pracy było stabilne, gdyż tego niestety bank nie bada, a w przypadku starty pracy oczywiście możemy mieć trudności ze znalezieniem nowej i ze spłatą na bieżąco zobowiązań. Warto, także wiedzieć na przykład jak długo w naszym zawodzie szukalibyśmy na rynku innej pracy w sytuacji zwolnienia.

Leave a Reply