Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  February 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Jak stworzyć własny plan inwestycyjny

W sytuacji, gdy mamy wolne środki finansowe oczywiście chcielibyśmy, aby nie leżały one w domu, ale zarabiały dla nas, czyli tworzyły zysk. W takiej sytuacji musimy oczywiście stworzyć pewną koncepcję ich inwestowania na rynku zawsze po to, by nie okazało się, iż nieopatrzenie je straciliśmy. Na pewno w przypadku dużych kwot jakie posiadamy możemy po prostu całość włożyć na negocjowaną lokatę bankową. Jednak, jeśli w tym przypadku zamierzamy osiągać zysk a nie tylko chronić nasz kapitał musimy znaleźć taką, która w znacznym stopniu przekracza wysokość inflacji w danym roku. Niestety w sytuacji, gdy na rynku jest dekoniunktura znalezienie takiego rodzaju produktu nie jest sprawą łatwą. W takiej sytuacji musimy chcąc zarobić podjąć znacznie większe ryzyko, które możemy właśnie minimalizować tworząc odpowiedni plan inwestycji, ale takowy powinien nawet zostać stworzony w sytuacji, gdy zamierzamy inwestować nie jakiś kapitał w postaci sporej sumy pieniędzy, ale comiesięczne kwoty. W takim przypadku na początku musimy zawsze określić skalę inwestycji, czyli czas na jaki dane pieniądze będziemy chcieli wkładać w określone instrumenty na rynku. W długiej perspektywie oczywiście będziemy mogli zachowywać się inaczej, niż gdy takowa będzie krótkotrwała. Generalnie, gdy chcemy oszczędzać dłuższy czas powinniśmy część środków włożyć w bardziej ryzykowne instrumenty w postaci akcji, a mniejszą część kapitału zainwestować w przynoszące stały zysk mniej zyskowne papiery. W miarę zbliżania się momentu, w którym zamierzamy zakończyć inwestycję, ale także w sytuacji zgromadzenia sporego kapitału powinniśmy przenosić większe środki właśnie w bezpieczne instrumenty finansowe.

W ten sposób możemy zabezpieczać się na wypadek, gdyby ryzykowne papiery przyniosły nam stratę poprzez osiąganie zysku z bardziej pewnych instrumentów, choć w mniejszej skali. Na pewno na początku budowania planu powinniśmy, także przy małych kwotach znacznie więcej ryzykować w inwestycjach, ale tylko w sytuacji, gdy inwestować będziemy takie środki finansowe, o których wiemy, że nie są nam potrzebne na bieżącą konsumpcję.