Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  February 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Jak nie wpaść w spiralę długów, gdy zaciągamy długi na rynku

Zdarzają się  takie sytuacje, że wydaje nam się, bądź też rzeczywiście musimy na rynku zaciągnąć pożyczki, tak by móc nawet realizować bieżące zobowiązania. W takiej sytuacji zawsze powinniśmy, jednak dobrze rozważyć taki krok, szczególnie w sytuacji, gdy już jesteśmy obciążeni spłatami jakiś zobowiązań finansowych. W przeciwnym razie w bardzo prosty sposób możemy znaleźć się w sytuacji, w której nie będziemy w stanie spłacać naszych długów. W związku z tym, gdy zastanawiamy się, jak nie wpaść w tak trudną sytuację oczywiście na pewno powinniśmy wiedzieć, że niestety każde zobowiązania, a zwłaszcza te bankowe są na tyle dobrze prawnie zabezpieczone, że nie jesteśmy uniknąć ich spłaty, czyli prędzej, czy później pojawi się z naszej strony konieczność spłaty zobowiązań. W najgorszym razie będzie to postanowienie sądowe, gdyż banki bardzo często jako zabezpieczenie stosują nakaz egzekucyjny zgodny z prawem bankowym.

W związku z tym nawet w trudnej sytuacji powinniśmy dokonywać odpowiedniej, a dodatkowo racjonalnej analizy naszych możliwości finansowych, a zwłaszcza tych przyszłych. W przeciwnym razie nasze decyzje podjęte pod wpływem emocji, co niestety często się dzieje, mogą doprowadzić nas do problemów. W związku z tym po pierwsze powinniśmy zawsze zastanowić się, jak bardzo pieniądze pożyczone w danym momencie są nam potrzebne, czyli czy nie jesteśmy sobie w żaden sposób inny bez nich poradzić. Znacznie łatwiej, bowiem spłacać na przykład zobowiązania wobec rodziny, czy też znajomych, gdyż oczywiście w takiej sytuacji mając możliwość takiej pożyczki nie jesteśmy obciążeni albo w ogóle odsetkami, albo w bardzo niewielkim stopniu. W związku z tym nawet zaległe zobowiązania tak powstałe znacznie łatwiej nam spłacać. Gdy już, jednak musimy pożyczyć od banku powinniśmy zawsze starać się dobrze szacować nasze przyszłe dochody, tak by nie znaleźć się w sytuacji, że nie będziemy mieli z czego płacić na przykład zbyt dużych rat, czyli nie powinniśmy wliczać do naszych dochodów tych niepewnych.