Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  March 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Jak chronić swój kapitał w sytuacji kryzysu, czy dekoniunktury

W sytuacji, gdy na rynku kapitałowym, ale także w gospodarkach wielu krajów obserwowana może być dekoniunktura w coraz większym stopniu ludzie zastanawiają się w jaki sposób bezpiecznie chronić swój kapitał. Szczególnie, że w wielu krajach rośnie w związku z takimi wydarzeniami na rynkach inflacja, a co za tym idzie wartość pieniądza posiadanego w portfelu spada. Dodatkowo oczywiście spada, także zaufanie do różnego rodzaju instytucji finansowych. W związku z tym poszukuje się takich rozwiązań, które często nie mają za zadanie osiągać nawet jakiś znaczących zysków, ale w znacznie większym właśnie stopniu w określony sposób chronić posiadany przez nas kapitał. W takiej sytuacji oczywiście możemy podejmować różne działania na różnego rodzaju rynkach. Na pewno rozwiązaniem są takie lokaty, które dają zysk w skali realnej, który oczywiście przekracza inflację jaką możemy obserwować rok do roku.

W przypadku, gdy inflacja rożnie, ale jest zachowywana w pewnych ryzach taki wybór może być zarówno skuteczny, jaki bezpieczny, ale warto w tym względzie wybierać instytucje, które osiągają dobre wyniki na rynku, a jednocześnie posiadają określone zabezpieczenia. W zależności oczywiście od posiadanego kapitału wybierzemy inną opcję, gdy lokata na pewno sprawdzi się nawet, gdy nie dysponujemy jakimiś znaczącymi środkami finansowymi. Gdy posiadamy znacznie większe pieniądze możemy zastanawiać się nad inwestycjami w nieruchomości, czy też działki, gdyż w tym przypadku na rynku przeżywającym kryzys uzyskamy niższe ceny, które nie dość, że wzrosną po zakończeniu kryzysu to dodatkowo będą rosły w raz z naturalnym wzrostem cen jaki obserwowany jest w gospodarce. Na pewno, jednak pewne instrumenty z pozoru nawet wyglądające na bezpieczne warto całkowicie odrzucić. Do nich mogą należeć zarówno papiery dłużne różnych państw, jak też obligacje, które mogą okazać się całkiem bezwartościowe, gdy dane państwo zbankrutuje. W przypadku prawdziwego spadku cen warto, także zastanawiać się nad inwestowaniem w mające dobre wyniki firmy na giełdzie, gdzie oczywiście ceny akcji zaniżone są spadkiem całego rynku, a przy wzrostach można osiągnąć bardzo duże zyski.