Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  February 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Inwestowanie w fundusze samemu, czy też za pośrednictwem firm

Gdy zamierzamy inwestować nasze pieniądze musimy zawsze zdecydować się na rodzaj instrumentów, które wybierzemy. W tym względzie mamy całkiem spore możliwości różnego rodzaju decyzji, ale wiele osób decyduje się na fundusze inwestycyjne, gdyż w tym zakresie posiadana wiedzę o inwestowaniu nie musi z naszej strony być duża. Oczywiście inwestowaniem naszego kapitału w takim przypadku zajmuje się firma finansowa, która kupuje określone instrumenty na rynku finansowym, a my jedynie wykupujemy jednostki uczestnictwa, które oczywiście w tym względzie mają za zadanie przynosić nam określony zysk, jaki osiągać możemy na podstawie zysków realizowanych z nich przez dane instytucje finansowe. W zamian my opłacamy na rzecz danej firmy określoną prowizję. Jednak również w tym zakresie możemy podejmować różne działania, czyli od razu zainwestować kapitał w określone na rynku jednostki uczestnictwa, ale także zdecydować się na podejmowanie w tym zakresie własnych decyzji uzależnionych od tego, jak dane jednostki radzą sobie na rynku, czyli jaką stopę zwrotu nam oferują. W takim przypadku korzystać możemy z różnego rodzaju platform, które mają na celu umożliwienie nam zakupu takich jednostek samemu. W pewnym stopniu oczywiście musimy posiadać przynajmniej minimalną wiedzę o tym jak zachowują się instrumenty, które funkcjonują w koszyku danej jednostki, czy też funduszu.

Na pewno, także powinniśmy w odpowiedni sposób dobrać platformę, która będzie nas w tym względzie obsługiwać, a najlepiej taką która oferować nam będzie, jak najmniejsze prowizje związane oczywiście zarówno z zakupem, jak sprzedażą określonych jednostek danego funduszu. Generalnie na pewno podejmując decyzje sami jesteśmy w stanie bardziej reagować na różne sytuacje, które na rynku finansowym mogą się zdarzyć, ale obarczamy się większym ryzykiem błędów w takich działaniach. W takiej sytuacji, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy do takich działań znacznie lepiej już na początku odpowiednio zdywersyfikować swój portfel, który będzie zarabiał na naszą rzecz określone sumy pieniędzy w długim terminie czasu.