Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  March 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne

Gdy zamierzamy ulokować na rynku finansowym własne środki nie zawsze od razu wiemy, jaka będzie najlepsza z naszej perspektywy inwestycja. Nie zawsze, bowiem posiadamy w tym temacie odpowiednią wiedzę, czy też czas ku temu, by dokonywać jakiś analiz, czy też czytać odpowiednie informacje dotyczące rynku finansowego, czy instrumentów, które na nim występują. W takiej sytuacji możemy zawsze podjąć decyzję o ulokowaniu pieniędzy w banku, jednak nie zawsze jest to dla nas odpowiednio opłacalne. Zwłaszcza w sytuacji, gdy niskie oprocentowanie lokat bankowych nie dość, że nie zapewnia odpowiedniego zysku to jeszcze bardzo często w perspektywie realnej przynosić nam może spadek wartości naszych pieniędzy. W takiej sytuacji bardzo często rozważamy opcję inwestowania naszych pieniędzy w fundusze inwestycyjne, które zajmują się już jako instytucje lokowaniem tych pieniędzy w konkretne instrumenty finansowe. Oczywiście w takim przypadku również mamy kilka możliwości działań z naszej strony. Po pierwsze możemy kupować jednostki uczestnictwa sami na rynku poprzez różnego rodzaju platformy jakie udostępniane są nam między innymi przez banki, ale także same fundusze. Z drugiej strony możemy zdecydować się na jeden rodzaj funduszu i lokować tam nasze pieniądze, czy to w formie systematycznego oszczędzania, czy też od razu jakąś większą kwotę. W tym drugim przypadku wszelkie decyzje pozostawiamy firmie finansowej, której powierzamy nasze pieniądze, co również ma swoje plus i minusy.

Oczywiście w takiej sytuacji nie musimy na bieżąco martwić się o to, jakie decyzje konkretnie podejmować na bieżąco na rynku. Natomiast mamy znacznie mniejszy wpływ na to, co z naszymi pieniędzmi się dzieje. Niestety w ten sposób nie zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć odpowiedni z naszej perspektywy zysk. Fundusze  nawet te wydawało się bezpieczne, czyli inwestujące w obligacje również mogą przynosić starty, albo przynosić tak niewielki zysk, że będzie on mniejszy, niż ten z lokaty bankowej. W związku z tym często powinniśmy starać się, jednak zachować kontrolę nad tak inwestowanymi pieniędzmi, zwłaszcza gdy są to spore sumy i gromadzone przez nas przez wiele lat życia.