Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  April 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Czym jest kredyt?

Czym jest kredyt hipoteczny i co go wyróżnia wśród innych kredytów? Jest to długoterminowa (nawet z 35-letnim terminem spłaty) pożyczka w banku, której zabezpieczeniem jest tzw. hipoteka. Najczęściej kredytobiorca bierze kredyt w celu zakupu domu lub też innej nieruchomości. Bank przekazuje środki na konto ubiegającego się o pożyczkę na podstawie umowy o kupnie- sprzedaży. Jednakże może być on udzielony również na remont obecnego mieszkania lub kupno działki pod budowę domu. To także jest wydawane na podstawie umowy o kupnie sprzedaży. Dużą zaletą jest jednak fakt, że większość banków pozwala zaciągnąć aż 90% kwoty wartości danego obiektu.
Hipoteka jest jednak na stale związana z nieruchomością. Co to oznacza? Nawet jeśli właściciel domu sprzeda go komu innemu to bank może rościć sobie prawa do tej nieruchomości od obecnego właściciela. W momencie gdy kredytobiorca nie będzie w stanie wypłacić się z zaciągniętego kredytu bank może przejąć jego nieruchomość czy tez inny obiekt na którym ciąży hipoteka i ma pierwszeństwo przed innymi. Nawet przed obecnym właścicielem domu.
Kredyt jest formą skomplikowanej umowy pomiędzy dwoma stronami – bankiem i osobą, która pożycza. Bank jako strona pożyczająca pieniądze zobowiązuje się przelać na konto pożyczającego określoną sumę pieniędzy. W umowie zawarta jest też informacja na jaki cel odbiorca je przeznacza i na jaki czas zostają mu pożyczone. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do spłaty pożyczonej sumy wraz z odsetkami w określonym w umowie czasie. Kredyt jest zobowiązaniem finansowym najczęściej na długie lata. Może go dostać każda osoba, która udowodni, że jest w stanie go spłacić. Wtedy bank staje się wierzycielem i ma prawo do ściągania przymusowo rat kiedy kredytobiorca uchyla się od tego obowiązku. W zależności do rodzaju kredytu może zająć też nieruchomość swojego klienta jeśli ten wziął kredyt hipoteczny i zastawił w nim swój dom.
Kredyt niejednokrotnie jest jedyną szansą na spełnienie swoich marzeń o własnym kącie czy budowie domu, lecz może też być pogromcą finansowym kiedy kredytobiorca nie jest w stanie go spłacić. Zatem decyzja o nim musi być dobrze przemyślana.