Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  February 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Czy zdolność kredytowa to już wszystko

Gdy zaciągamy kredyt, czy też pożyczkę bardzo często jesteśmy nie tylko sami skłonni do jej wzięcia, ale namawiani jesteśmy przez nasz bank, czy jakąś instytucję zajmującą się tego typu działalnością na rynku. Bardzo często przypływ dodatkowej gotówki zamieniamy w głowie na różnego rodzaju zakupy, co dzieje się głównie dlatego, że nasz mózg ma takie skłonności. W takiej sytuacji niestety bardzo łatwo wpaść w różnego rodzaju problemy finansowe na rynku, ale nie tylko w poważne, a nawet takie, które w sposób dla nas nieprzyjemny obniżają nasz standard życia. W związku z tym należy pamiętać, że nie warto dokonywać emocjonalnych zakupów na przykład w postaci kredytu na kracie kredytowej, gdy taki zakup możemy z własnych środków zrobić raptem niewiele miesięcy później. Najczęściej tak jest w przypadku kart kredytowych, które nie posiadają jakiś znacznych limitów, a zatem za ich pomocą dokonywane są drobne zakupy. W związku z tym warto pamiętać, że kredyty tego rodzaju nie spłacone od razu będą obciążać nasze konto nie tylko koniecznością spłaty sumy ,ale i sporych odsetek. Niestety oprocentowanie na kartach kredytowych rzadko bywa korzystne, gdy porównujemy je nawet do kredytów gotówkowych w promocjach. Innymi słowy sama zdolność kredytowa, czyli to, że jakaś instytucja może udzielić nam jakiś środków pieniężnych nie powinna od razu powodować, że na taką opcję się zdecydujemy. Różnica polega na tym, że zdolność badana przez banki, jeśli idzie o możliwości spłaty takiego zadłużenia bada jedynie obecną sytuację.

W związku z tym w żaden sposób nie zna naszej przyszłej sytuacji finansowej, w której możemy orientować się jedynie my sami. W związku z tym powinniśmy w każdym przypadku zaciągania pieniędzy w postaci długu starać się właśnie antycypować w jak najlepszy sposób taki rodzaj przyszłej naszej sytuacji. Najlepiej, gdy czynimy to, także tworząc określone scenariusze, czyli takie, które zakładają niespodziewane sytuacje zarówno te pozytywne, jak i negatywne, tak aby gdy się wydarzą być na nie przygotowanymi.