Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  March 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Czy warto systematycznie oszczędzać

Wiele osób, gdy chce zdecydować się na oszczędzanie zastanawia się, czy jest w ogóle opłacalne tak zwane systematyczne oszczędzanie. W tym względzie na pewno nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż tak samo dużo osób zarobiło na tego rodzaju inwestycjach, co też straciło. W związku z tym warto zastanowić się jakie błędy mogą być popełniane przy wyborze tej drogi oszczędzania. Na pewno wiele osób niestety podejmuje nieracjonalne decyzje, gdyż często nie posiada wiedzy albo zbyt ryzykowne, gdy znów takową wiedzę posiada, czy też uważa, że posiada. W związku z tym jedynie podejmowanie racjonalnych i nie poddających się emocjom decyzji może zapewnić w takim systematycznym oszczędzaniu zysk. Na pewno ważne jest też to jaką skalę czasu w tym względzie przyjmiemy, czy też jakie środki na ten cel jesteśmy w stanie przeznaczać. Im mniejsze sumy tym oczywiście czas oszczędzania musi być znacznie dłuższy, ale generalnie nie powinien być on mniejszy, niż okres średnioterminowy, czyli taki który zamyka się w co najmniej dziesięciu latach. W ten sposób jesteśmy w stanie z naszych środków finansowych osiągać tak zwany efekt skali. W przeciwnym razie oczywiście nasze zyski nie będą zbyt duże, a nawet okazać się może, że ponieśliśmy stratę, jeśli nie nominalnie to w rozliczeniu realnym.

Wybierając, zaś konkretny produkt powinniśmy szczególną uwagę przykładać do osiąganej przez daną instytucję stopę zwrotu, jak też do tego jakie prowizje i w którym momencie ona pobiera. Niestety wiele firm, zwłaszcza na polskim rynku pobiera prowizje nawet w latach, w których ponosi stratę. W wielu przypadkach warto wybrać, więc taki produkt, w którym opłacamy prowizję jedynie raz, czyli na przykład na początku oszczędzania, bądź też takie prowizje nie są pobierane właśnie w okresach, gdy dany fundusz przynosił straty. W takiej sytuacji możemy w dłuższej perspektywie czasu osiągnąć znaczne zyski, zwłaszcza gdy właśnie na początku wybierzemy odpowiedni na rynku produkt finansowy, który gwarantuje stabilny zysk.