Sonda

Czy obawiasz się kryzysu?

Wyniki

Loading ... Loading ...

Szukaj

Kalendarz

  March 2018
  M T W T F S S
  « Aug    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031  

Inflacja

  Warto zwrócić uwagę na zjawisko jakim jest inflacja ponieważ może ona dotknąć nas w każdej chwili i z pewnością nie jest ona dla społeczeństwa niczym przyjemnym. Bowiem inflacja to podwyżki cen towarów oraz usług dostępnych na rynku. Powinniśmy pamiętać o tym, że jeśli zwiększają się ceny to spada wartość pieniądza. Inflacja nie jest niczym dobrym dla ludzi, nikt bowiem nie lubi kiedy w sklepach co rusz rosną ceny. Często przez podwyżki przeciętną rodzinę nie stać na podstawowe rzeczy więc większość społeczeństwa musi żyć w biedzie. Wiadomo, że wartość pieniądza narażona jest na zmianę, jednak kiedy ceny na dobra i usługi rosną, za daną gotówkę możemy kupić coraz mniej, inflacja więc wywołuje w ludziach strach. Nie można pominąć faktu, że inflacja jest zjawiskiem, którym makroekonomia się zajmuje, a dokładniej ma ona robić wszystko, by inflacji zapobiegać. Każdy człowiek chce, by żyło mu się jak najlepiej, a podwyższanie cen niestety źle odbija się na ogólny egzystowaniu ludzi. Warto zastanowić jakie są przyczyny inflacji, bo jak się okazuje, owe przyczyny są naprawdę zadziwiające - . Do czynników, które wywołują wzrost cen towarów i usług można zaliczyć chociażby zwiększenie kosztów produkowania, a także wzrost cen produktów, które są importowane do naszego kraju. Na inflację wpływ ma także zwiększone zapotrzebowanie na usługi oraz towary, za duże dokładanie do inwestycji gospodarczych, zbyt długo trwający eksport, który przewyższa import czy saldo ujemne niektórych przedsiębiorstw. Najbardziej jednak zaskakującą przyczyną inflacji jest wypuszczenie do obrotu nadmiernej ilości banknotów. Przecież w końcu im więcej społeczeństwo dostaje gotówki, tym na wszystko powinno go stać. Niestety jednak jeśli mamy za dużo pieniędzy, więcej kupujemy, przez co wzrasta potrzeba większej produkcji towarów, których zaczyna brakować, a za tym idzie oczywiście inflacja. Warto wiedzieć, ze inflację możemy podzielić na: hiperinflacje, inflacje galopującą, kroczącą oraz pełzającą. Podział ten zależy oczywiście od zagrożenia i tępa rośnięcia jakie idą za podwyżkami.

Alternatywne formy inwestowania na rynku

W związku z tym, że pewne formy inwestowania na rynku nie okazały się odpowiednio skuteczne wielu inwestorów zaczyna na rynku poszukiwać, także alternatywnych form inwestowania swojego kapitału, które to jednocześnie są w stanie gwarantować określony zysk. W takiej sytuacji wybierane są różne drogi lokowania kapitału począwszy od zakupu metali szlachetnych ze złotem na czele, co oczywiście jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku długiego okresu inwestycji, ale także wiele osób decyduje się, także na inwestycje w różne kopaliny, których stabilny wzrost w długim czasie jest, także bardzo często obserwowany. W znacznym stopniu coraz bardziej popularne staje się, także inwestowanie w takie przedmioty, jak dzieła sztuki, czy też znaczki, a nawet stare samochody.

Oczywiście możliwości w tym względzie jest bardzo dużo, a założenie jest jedno i ma na celu osiąganie pewnych zysków w perspektywie generalnie co najmniej średniego terminu. Inwestorzy w odróżnieniu od pasjonatów zakupują wszystko to, co może w ciągu kilku lat uzyskać znaczny wzrost wartości. Na pewno może to dotyczyć nawet autografów znanych osób, których cena zwłaszcza po śmierci może gwałtownie rosnąć. Nadal popularną formą inwestowania, która jednocześnie daje pewne gwarancje bezpieczeństwa jest oczywiście kupowanie ziemi, czy też nieruchomości. Dotyczy to obecnie, zwłaszcza krajów, które mocno się rozwijają, gdyż w ich przypadku można spodziewać się w raz ze wzrostem wartości gospodarki, także odpowiedniego wzrostu cen. Jednak nawet na rynku kapitałowym coraz częściej wybierane są różnego rodzaju produkty mniej popularne jeszcze niedawno, a coraz chętniej wybierane w sytuacji właśnie dekoniunktury. Na pewno w tym przypadku możemy wymienić obligacje korporacyjne, czyli takie, które wydawane są przez firmy w różnych krajach w celu pozyskania określonych sum na rynku. W przypadku bardzo stabilnych instytucji może być to bardzo bezpieczna i zyskowna inwestycja, zwłaszcza gdy dana firma ma stabilną i pewną pozycję na rynku, na którym działa.